Opony zimowe

Wiele osób sądzi, że opony zimowe nie są im do niczego potrzebne, z czego to wynika? Uważam, że w większości wypadków jest to spowodowane właśnie tym, że ludzie nie posiadają wystarczających funduszy w portfelu czy na koncie w banku. Wiele osób w zimie jeździ na letnich oponach i tego nie żałuje, należy być tylko uważnym. Według badań naukowców zwyczajna opona letnia traci swoją miękkość przy temperaturze poniżej siedmiu stopni Celsjusza, co zdecydowanie obniża poziom bezpieczeństwa na drodze przez to narażajmy nasze zdrowie a nawet życie. Opony letnie od zimowych różnią się tym jak zbudowany jest bieżnik. Opona letnia wykonana jest z innej mieszanki gumy przez to jej przyczepność na powierzchni mokrej a nawet tylko, gdy jest zimno jest sporo mniejsza niż w oponach zimowych, jak pokazują badania droga hamowania samochodu zaopatrzonego w dobre opony zimowe jest mniejsza nawet o trzydzieści procent, to powoduje zdecydowanie wzrost bezpieczeństwa dla użytkownika tak wyposażonego samochodu. Nie zaleca się montowania opon zimowych tylko na jednej z osi, taki montaż może spowodować trudność przy sterowaniu samochodem. Jaka jest różnica między bieżnikami opon zimowych i opon letnich? Bieżnik opon letnich ma mniej wycięć niż opona zimowa.
Opona zimowa wyposażona jest w specjalne wcięcia na bieżniku, które zwiększają w znacznym stopniu przyczepność do drogi. Dzięki temu mamy większy komfort z jazdy oraz większe bezpieczeństwo. Opony z przeznaczaniem zimowym poprawiają osiągi w czasie jazdy po śniegu czy lodzie. Dlaczego? Ponieważ w zimowych oponach dzięki temu, że mamy lepszą przyczepność możemy łatwiej rozpędzić samochód do właściwej prędkości oraz szybciej możemy zarówno zwolnić jak i zatrzymać się.
Im większa prędkość naszej jazdy, podczas której rozpoczynamy hamowanie tym większą widać różnicę w przebytej drodze. To od nas zależy czy chcemy podróżować bezpiecznie, ale nawet, gdy igramy z życiem i nie dbamy o nasz los to musimy pomyśleć o tym, że nasza bezmyślność komuś innemu może zrobić krzywdę na drodze. Opona zimowa nie jest zbędnym wydatkiem, tym bardziej, że skorzystamy na niej kilka sezonów. Zaopatrzenie samochodu w nowy komplet opon zimowych na pewno kosztuje, ale bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest najważniejsze.

Tagi dodane do tej notatki na blogu o BMW: , , , , ,