Niebezpieczne światła mijania nocą

Ile zdołamy zobaczyć gdy mamy prawidłowo ustawione światła mijania w przeciętnym aucie? Snopy światła powinny „sięgać” do odległości około 50 metrów. Samochód poruszający się z szybkością 90 km/h przejeżdża w ciągu sekundy 25 metrów, więc jeżeli w światłach kierowca zauważy jakiś nieświecący własnym światłem obiekt, lub nie odblaskową przeszkodę, to dojechanie do niej zajmie mu tylko dwie sekundy. Jeżeli taka przeszkoda znajdzie się na drodze, prawie na sto procent kierowca uderzy w przeszkodę z prędkością praktycznie taką jak początkowa, bo jeżeli średnio rozważny i posiadający przeciętny refleks kierowca zareaguje po około sekundzie a proces hamowania rozpocznie dopiero w drugiej sekundzie. Jedynie uda mu się zwolnić do około 75 km/h. Przeważnie im bardziej zaskoczy nas widok przeszkody na drodze tym dłużej kierowca reaguje na sytuację na drodze.
Bardzo niebezpieczne są sytuacje z pieszymi czy rowerzystami, którzy nie mają na sobie odblasków. Często popełniają oni błąd myślowy uznając że jeżeli oni widzą światła auta to kierowca również ich widzi. Pamiętajmy, że kierowca na nieoświetlonej drodze, używając tylko własnych świateł mijania zobaczy ciemny, nie odblaskowy obiekt, gdy będzie w odległości około 50 metrów!
Logiczne jest że reflektory które mają szkła częściowo zasłonięte świecą gorzej. Jeżeli zauważą to diagności, nie powinni wydać nam homologacji. Policjanci także są wrogami nietypowych świateł. Szczególnie w oczy rzucają się reflektory o odbiegającej od przyjętej w Polsce barwy „białej samochodowej”. Powszechnie stosowane we Francji żarówki reflektorowe w kolorze żółtym, nie są wcale lekarstwem na mgłę, dodatkowo nie są tak skutecznym światłem jak żarówki emitujące białe światło. Zasadę taką można zastosować do wszystkich żarówek mających barwę innego koloru niż biały.
Klosze tylnych świateł w różnych kolorach właściwie również mogą być zakwestionowane przez patrol policjantów. Na szczęście policjantów interesuje kolor klosza, ale emitowanego światła. A ten jest na szczęście, gdy już rozbłyśnie, zbliżony do czerwonego bądź zgodnego z prawem żółtego samochodowego. Na zakończenie chcę przypomnieć, że kategorycznie obowiązuje zakaz używanie świateł zarówno przednich jak i tylnych w kolorze „policyjnym” bądź o podobnej barwie.

Tagi dodane do tej notatki na blogu o BMW: , , , , ,