Diody LED

Wreszcie w samochodach wyższej klasy średniej zastosowano oświetlenie diodami LED. Pełnią funkcję świateł służących do jazdy dziennej oraz podkreślają niepowtarzalny wygląd samochodu.
Rozwój źródeł światła w samochodach ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich osób używających dróg. Producenci ciągle dążą do zwiększenia skuteczności świateł, czyli efektywności, z jaką energia zamieniana jest w światło. Dotychczas zazwyczaj stosowano w samochodach żarówki halogenowe, mimo ciągłych ulepszeń, coraz częściej są zastępowane przez lepsze i efektywne rozwiązanie tj. lampy ksenonowe. Prawdziwy przełom to jednak wprowadzenie reflektorów wyposażonych w diody LED.
Niewątpliwie przyszłość oświetlenia samochodowego należeć będzie do diod elektroluminescencyjnych. Firma OSRAM zrobiła kolejny krok w celu upowszechnienia diod LED w światłach samochodowych. Dzięki wykorzystaniu mikroprocesorów najnowszej technologii udało się pozyskać bardzo dobrą skuteczność świetlną przy niskim wpływie na pobieraną moc i zużycie paliwa. W parze z dobrą jakością idzie również dłuższa trwałość produktu która sięga nawet do 50 000 godzin. Ma to znaczenia, zwłaszcza teraz, gdy kierowcy muszą jeździć na światłach przez całą dobę. Te doskonałe właściwości wykorzystał niemiecki producent prestiżowych samochodów Audi, wyposażył najnowszy model A4 w reflektory z diodami. Dzięki temu diody LED wkroczyły do pojazdów wyższej klasy średniej, zapewniając oprócz dobrej jakości światła również niepowtarzalny wygląd.
Diody dają nieograniczone możliwości dla projektantów.
Diody Advanced Power TopLED w związku z niewielkimi wymiarami (3 x 3,2 mm) dają projektantom samochodów spore pole do popisu. Wiele lat temu kolorowe diody okazały się przełomem w łączeniu lamp zamieszczonych z tyłu pojazdu. Obecnie spróbują zdobyć popularność również w reflektorach przednich. Luksusowy Cadillac jest pierwszym samochodem z kategorii SUV na świecie, który zostanie standardowo zaopatrzony w diodowe reflektory. Diody spełniają wszystkie niezbędne funkcje charakterystyczne dla reflektorów – świateł krótkich, długich, dziennych, pozycyjnych oraz kierunkowskazów. W każdym reflektorze jest umieszczone siedem diod – pięć odpowiedzialnych za światła krótkie i dwie do świateł długich. Światła do jazdy dziennej działają poprze ściemnienie świateł krótkich.

Tagi dodane do tej notatki na blogu o BMW: , , ,