Czym jest opona samochodowa?

Opona samochodowa składa się z kilku części. W zwykłej oponie te części to ściany boczne opony oraz właśnie bieżnik. Nie jest istotne abym tutaj omawiał dokładną budowę. Ścinki boczne opon koniecznie muszą być przystosowane do samochodu a właściwie samochód powinien zostać zaopatrzony w takie opony, które jego i jeżeli będzie przewoził ładunek utrzymają. Każda z wymienionych części opony jest bardzo ważna, ponieważ to od całej konstrukcji opony zależy komfort pokonywanej drogi oraz wpływają na nasze bezpieczeństwo podczas wykonywanie różnych niezbędnych na drodze manewrów. Bieżnik to jest ta część opony, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi.
Bieżnik to niezmiernie ważna część opony, ponieważ to ona odpowiada za przyczepność i jakość jazdy. Jest kilka rodzajów bieżnika i każdy z nich ma inną specyfikację. Od bieżnika zależy, w jaki sposób i z jaką skutecznością opona będzie odprowadzać wodę. Często w formule jeden możemy zauważyć brak bieżnika na oponach.
Zastosowanie takie jest wtedy, gdy nie potrzebujemy odprowadzać wody, ale potrzebna jest najlepsza przyczepność. Niestety w samochodach osobowych nie możemy pozwolić sobie na gładkie opony, ponieważ opony muszą zabezpieczać nas przed potencjalnym deszczem. Opona letnia a dokładnie rzecz biorąc bieżnik w oponie letniej jest przygotowany do odprowadzania tylko niewielkich ilości wody oraz żwiru.
Opony zimowe mają tak przystosowany bieżnik żeby usuwać jak najwięcej błota pośniegowego, śniegu oraz lodu. Opony zimowe cechują się tym, że są bardzo przyczepne i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Znamy także inne typy bieżników. Bieżniki typowo specjalistyczne przeznaczone na przykład do terenu. Bieżnik typowo terenowy są duże i agresywne z gwarancją znakomitej przyczepności w terenie, osiągają super wyniki. Takich opon nie montujemy do byle, jakich samochodów.
Opony takie a właściwie użyty bieżniki w takich oponach rewelacyjnie odprowadza błoto i radzi sobie nawet w lepkim i rzadkim błocie. Opony takie pełnią też rolę wiosła dla samochodów terenowych, które posiadających funkcje pozwalającą na unoszenie się na wodzie. Nie mówimy tutaj o amfibiach, ale o samochodach terenowych. Opona jest również częścią składową poruszania się w terenie.

Tagi dodane do tej notatki na blogu o BMW: , , ,