Bezpieczeństwo bierne

Bezpieczeństwo bierne to ta część odpowiedzialna za zmniejszenie ewentualnych skutków zderzenia. Wypadki drogowe są niestety spotykane coraz częściej. Bywa czasem tak, że, mimo iż jedziemy spokojnie i ostrożnie nie możemy uniknąć stłuczki. Przyczynami wypadków drogowych mogą być bardzo różne okoliczności bądź pogodowymi lub na przykład w skutek usterki w samochodzie. Jak wiadomo pogoda lubi płatać figle. Zwłaszcza ostrożnie musimy jeździć w zimie, kiedy to warstwa niewidocznego i zamarzniętego lodu przykrywa jezdnię, często dodatkowo przykryta cienką warstwą śniegu. W takich warunkach pogodowych łatwo o wypadek. Rozwiązaniem tych problemów są elementy tak zwanego biernego bezpieczeństwa. Części odpowiedzialne za bezpieczeństwo bierne są bardzo ważne w niespodziewanej sytuacji na drodze. Taką sytuacją może być przebiegające przez jezdnię dzikie zwierzę lub człowiek, który nagle wbiegnie na drogę. Z wyżej wymienionych przykładów widać jak bardzo istotne dla bezpieczeństwa są części powiązane z bezpieczeństwem biernym. Elementy decydujące o bezpieczeństwie biernym w aucie są:
– pasy bezpieczeństwa
– poduszki powietrzne
– właściwie skonstruowane nadwozie
– zagłówki – foteliki dla dzieci
– łamana kolumna kierownicy
To tylko kilka z ważnych elementów, które odpowiadają za bezpieczeństwo bierne podczas jazdy samochodem. Innymi ważnym elementem jest układ paliwowy skonstruowany tak żeby nie wyciekało paliwo. Kolejnym wpływającym na bezpieczeństwo jest to, że poszczególne elementy są wykonane z materiałów nietoksycznych, niepalnych i nieodkształcalnych. Silnik w samochodzie montuje się tak żeby w czasie wypadku uniemożliwić jego kontakt z osobami przebywającymi w samochodzie. Dodatkowo wpływ na bezpieczeństwo ma kształt poszczególnych elementów karoserii. Wspomniałem już, że dużą rolę odgrywa właściwa konstrukcja nadwozia. Do elementów konstrukcyjnych nadwozia mających wpływ na bezpieczeństwo bierne zaliczymy:
– strefy kontrolowanego zgniotu
– klatkę bezpieczeństwa
– wzmocnienia boczne
Szyby samochodowe odgrywają bardzo dużą rolę w czasie wypadku. Wyobraźmy sobie, że szyby samochodowe podczas wypadku zachowują się jak zwykłe szyby wówczas podczas wypadku rozbiłyby się na duże kawałki, co stanowi olbrzymie zagrożenie dla pasażerów. Obecnie stosuje się szyby klejone żaby w czasie wypadku podzieliły się na drobne części.

Tagi dodane do tej notatki na blogu o BMW: , , ,